MENÜ

THE ISLAND OF DR.MOREAU
-ÖRDÖG AZ EMBERBEN-

Robert Louis Stevenson [bevezető szerkesztése]

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Robert Louis Stevenson
Robert Louis Stevenson.jpg
Robert Louis Stevenson
Született Skócia, Nagy-Britannia, Edinburgh
1850november 13.
Elhunyt Szamoa, Vailima
1894december 3. (44 évesen)

Robert Louis Stevenson (Edinburgh, 1850. november 13.Vailima, Apia közelében, Szamoa, 1894. december 3.) skót regényíró, az ifjúsági irodalom kimagasló alakja.

Tartalomjegyzék

[megjelenítés]

Gyermekkora [szerkesztés]

Mérnökcsaládban született Skóciában. Őt is erre a pályára szemelték ki szülei, ő azonban ehelyett jogot kezdett tanulni az edinburgh-i egyetemen, de már ekkor is csak az irodalom érdekelte. Mivel gyermekkorában megtámadta tüdejét a TBC, gyermekévei nagy részét betegágyban töltötte és az ott kitalált történetekkel szórakoztatta magát, majd meggyógyulva igyekezett elsajátítani az írás mesterségét. Nagy hatással volt rá Shakespeare Hamletje, valamint Dumas regényei, Walt Whitman versei és Montaigne esszéi.

Ifjúkora [szerkesztés]

Egyetemi évei alatt összekülönbözött szüleivel (bírálta vallásosságukat és életformájukat). Tüdőbetegsége miatt 1873-ban Franciaországba utazott, majd a gallok hazájában utazgatva írásból élt. Többször is visszatért Skóciába, majd miután 1875-ben letette az ügyvédi vizsgát, ismét Franciaországban kezeltette magát Erről az időszakról két útikönyvet is írt. Ekkor ismerte meg későbbi feleségét, Fanny Van de Grift Osbournt. Mivel betegsége enyhébb klímájú vidékre kényszerítette, 1881-ben a svájci Davosban töltött hosszabb időt. Itt írta meg legolvasottabb regényét, a Kincses szigetet. E művet 1882-ig kizárólag a Young Folk közölte folytatásokban. A regény fordulatokban és lélektani elemekben gazdag tartalma miatt méltán vált az ifjúsági irodalom klasszikusává, a szerző pedig ifjúsági regényíróvá. 1882-ben hyeresi életük ideje alatt írta Gyermekkert című verseskötetét, valamint itt kezdett neki A fekete nyíl címet viselő regénynek is. 1890-ben Szamoa szigetére költöztek. Itt még több, hasonlóan izgalmas művet írt: Falesa, Catriona. További nagy sikerű regényei a korábbi időszakból: Emberrablók, Dr. Jekyll és Mr. Hyde különös esete. Utóbbiban az emberi egyéniség erkölcsi kettősségé­nek problémáját boncolgatja.

Henry James igen nagyra becsülte. Szerinte Flaubert formai igényességét Dumas fordulatos meseszövésével párosította.

Halála [szerkesztés]

Az író Szamoai háza, mely ma múzeumként funkcionál.

1894-ben hunyt el Szamoa szigetén. Ottani háza ma múzeumként állít emléket a művésznek.

Asztali nézet